O nás

DSC 0499Naši fenku, které doma říkáme Lara, jsme si pořídili v roce 2012. Před ní jsme měli 12 let fenku rhodéského ridgebacka Lauru, když odešla do psího nebe, nebyli jsme hned připraveni na nového pejska. Ale po třech letech nám psí kamarád začal hodně chybět a tak jsme vymýšleli jakého psa si pořídíme. Do oka nám padlo plemeno louisianský leopardí pes a začali jsme se zajímat, co to obnáší pořídit si takového psa. Všude jsme se dozvídali, že výchova je složitější, ale to bylo u ridgebacka také a naše Laura byla úžasná a velmi dobře vychovaná. Nikdy neutekla a to ani když narazila na zvěř, pokud to bylo možné většinou se venčila na volno. Jejím největším prohřeškem bylo, že milovala sezení na naší sedačce a nedalo se to celý život odnaučit, ale to byla naše chyba, jako štěně jsme ji na ni brávali.

A tak je to i s naším novým miláčkem leopardicí Larou. Nic neničí, také nikdy neutekla a přivolat se dá ještě lépe, i když mnozí tvrdí, že leopardy je lepší venčit na vodítku. Lara je úžasná sebevědomá fenka, která dobře hlídá svůj domov, ale zároveň ví, kde má v rodině místo. Naši chovatelskou stanici zastupuje pouze Lara. Jsme aktivní rodina s dětmi a většinu společného času Lara tráví s námi. Přestože je to po většinu času venkovní pes, tak se umí chovat v jakémkoli interiéru, protože večery tráví s námi doma. Návštěvy u známých, nebo dovolené v hotelu nejsou žádný problém. Před pořízením leoparda jsem navštívila zkušeného chovatele pana Langa z Čáslavi a nechala si poradit, jak postupovat s výchovou a tak nám soužití s tímto psem přináší velkou radost. Základem je socializace od dvou měsíců. Ideální je navštěvovat místní cvičiště pro psy. Tam je dost lidí i psů…. Navíc každému odborně poradí s výcvikem, nic lepšího doporučit nemůžu, nám to i hodně pomohlo v tom, že se Lara uměla chovat na výstavách a nic ji nerozrušilo. Brala to pracovně a na výstavě se vždy chovala jako na cvičišti a to velice způsobně.

Nikdy jsme si nemysleli, že se budeme zajímat o vystavování. Lara je náš první pes s papírama. Nechtěli jsme kvůli povaze a zdraví toto plemeno bez papírů. Když jsme po třech letech  začali přemýšlet nad štěňátky, tak bylo třeba Laru uchovnit. To znamenalo navštívit výstavu s bonitací, tam se ukázalo, jak je krásná a kvalitní, protože vyhrála titul BOB /Best of breed-Nejlepší z plemene/ a tak to pokračovalo i na  dalších výstavách. Proto jsme tomu věnovali jeden rok během kterého získala titul Český a Klubový šampion. Potom se nám v roce 2017 povedl krásný vrh A, v roce 2018 Lara úspěšně získala titul ČESKÝ GRAND ŠAMPION.

Po dobrých zkušenostech krycího psa na rok 2019 opět vybrala poradkyně chovu pro ČR Jana Ošoncová. 1.2.2019 proběhlo úspěšné krytí a termín porodu vrhu B očekáváme na začátku dubna 2019.Webdesign pro chovatele